Türkiye'nin En Iyi Ve En Kapsamlı Tescilli Espor Blogu.
Esporcuların kalbi...

Son Dakika!

Post Top Ad

Your Ad Spot

23 Eylül 2019 Pazartesi

Neden Espor - Espor’un Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Neden Espor - Espor’un Olumlu ve Olumsuz Yönleri?

Neden Espor, Espor'un Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Biliyorsunuz ki geçmiş yıllarda internet kafeler de oyun oynayarak çoğu zamanımızı harcıyorduk fakat sizin hiç aklınıza bu hobiden para kazanabileceğiniz gelmiş miydi ?

Espor’un bu kadar sürekli artan bir grafik çizmesinin nedenlerinden biri de devamlı üretken bir yapıya sahip olmasıdır. Bugün belki Espor olarak sadece 5 tip oyundan bahsediyoruz fakat ileride bu sayı 10-15-20 gibi sayılara ulaşacaktır. İlerleyen dönemlerde tek bir oyun bazlı Federasyonlar da gündeme gelebilir. Diğer sporlarda Futbol, Basketbol, Voleybol vb. gibi her biri bir spor branşı ise Lol, Dota, Pubg, Fortnite, Fifa olmak üzere bu şekilde devam edecektir. O yüzden bu üretkenlik Espor’u bu kadar büyütüyor ve ivmeli bir şekilde yükseltiyor. Çünkü her farklı kişiyi farklı oyunlardan kendisine çekmektedir.

Bugün Espor Amerika’daki bir insan ile Türkiye’deki bir insanın aynı oyunda aynı duyguları hissederek yani daha önceki yerel kültürlerinden bağımsız bir şekilde oyun oynamasının imkanını sunuyor. Eğer evinizde bir futbol maçı izlemek istiyorsanız ortalama olarak her ay 100 TL gibi bir ücret vermek zorundasınız. Ama Espor ile ilgili tüm mücadeleleri ücretsiz olarak izleyebilme imkanına sahipsiniz. Fiziki olarak bir futbol maçına gitmek istiyorsanız 100 TL civarı gibi ücret ödemeniz gerekmektedir. Ama bir Espor mücadelesini yerinde izlemek isterseniz ücretsiz bile izleyebilme imkanına sahipsiniz. Ve hatta bununla kalmayıp bir futbol maçını izlerseniz kavga dahi görebilirsiniz ama Espor’un temelinde saygı bulunmaktadır. İşte bu yüzden Espor geleceğin sporudur.

Espor konusundaki önyargılar:
1- Sadece bilgisayarda oyun oynamak,
2- Boşa zaman geçirmek,
3- Obezite tehlikesi,
4- Hareketsiz yaşam,
5- Asosyal gelişim,
6- Oyun bağımlılığı ve çok daha fazlası.

Her spor dalı kendi içinde tehlikeli ve faydalı özellikler içermektedir. Bugün Dünya’nın en popüler sporu Futbol bile Dünya’nın en tehlikeli 10 sporu içinde yer almaktadır. Örneğin boks, araba yarışları, güreş, halter vb. gibi sporların yararı ve zararı bulunmaktadır.

Espor’un olumlu etkileri:
1- Takım çalışmasını öğrenme,
2- Birçok oyuncu bilgisayar başında farklı kültürlerdeki oyuncular ile farklı dillerde iletişim kuruyor ve dil öğreniyor.
3- Stratejik, analitik düşünme ve hızlı karar verebilme yeteneği sağlaması,
4- El, göz ve zihin koordinasyonu sağlaması,
5- Teknolojik bilgi ve becerilerinin arttırılması,
6- Farklı kültürleri tanıma ve farklı kültürlerdeki insanlarla arkadaşlık kurabilmesi,
7- Oyunların temeli matematiktir ve bu doğrultuda dünyadaki bir çok ders çocuklara oyunlar üzerinden öğretilir,
8- Strateji oyunu oynayan çocuklarda görev yönetimini arttırması,
9- Liderlik vasfının geliştirilmesi,
10- Deneyimli bir CsGo oyunu sporcusu takım arkadaşının maddi sıkıntısını giderebilmek için online kanalından yardım toplamıştır. İşte Espor’un profesyonel sporcularının bu denli seyircisine ve sevenlerine ulaşılabilirliği ve online bir şekilde her türlü destek sağlanabilme durumu.

Espor’un olumsuz etkileri:
1- Kaba bir dil, üsluba sahip olma durumu,
2- Sanal dünya ve Gerçek dünya arasındaki farklılıkları ayırt edememe durumu,
3- Ders çalışma, kitap okuma gibi zamanların kısıtlanması sonucu akademik ve kişisel başarıyı olumsuz yönde etkileme,
4- Bağımlılık, obezite ve dikkat dağılımına sebep olması,
5- Asosyalleşme ve aile için iletişimde kayıplar,
6- Bazı oyunlardaki +18 içerikler veya din düşmanlığı yapan oyunlar ile karşılaşabilme olasılığı.

Bu yukarıdaki vb olumsuz durumları sektördeki profesyonel Espor takımları bünyesine girerek bu işi en sağlıklı ve en bilinçli bir şekilde sürdürebilirsiniz arkadaşlar.

Her sporun kendine göre olumlu ve olumsuz tarafları elbette bulunmaktadır. Mühim olan, bu durumu en sağlıklı ve en bilinçli bir şekilde yapmaktır. Buna Türkiye E-Spor Federasyonu bünyesindeki HADO oyununu örnek verebiliriz. Asıl E-Spor dediğimiz ''Elektronik Sporlar'' kavramı budur arkadaşlar.

Oyun-Teknoloji ve Spor İçiçe
Elektronikspor kavramı, teknolojinin ve sporun birleşiminden oluşmaktadır. Şuan herkesin bildiği Espor, bu kavrama tam olarak uymamaktadır. Asıl Espor kavramına, Türkiye Espor Federasyonu’nun 2020 yılı itibari ile bünyesine giren Hado vb gibi oyunlar tam olarak uymaktadır.

Geleceğin sporu Hado, bilgisayar oyunlarının ve sporun birleşimi ile doğmuştur. Aşağıdaki videomuzda da Hado'yu oynayanlarının keyifli anlarına şahitlik edebilirsiniz.

Hado'da kalkan ile kendinizi savunuyor, enerji topları ile diğer rakiplerinizi vurmaya çalışıyorsunuz. Takımlar 3 kişiden oluşuyor ve karşılaşma 80 saniye sürüyor. En çok sayı alan takımda şampiyon oluyor.

Japon arttırılmış gerçeklik sporu Hado, yaş ayrımı, cinsiyet ayrımı, fiziksel güç ayrımı, boy ve kilo ayrımı kesinlikle yapmamaktadır. Buda Hado'yu en cazip spor aktivitesi haline gelmesine olanak sağlıyor. Hado, şuan altı ülkede Federasyonu olan, dört yıldır da dünya şampiyonaları düzenlenen bir spor dalıdır. Şuan yurtdışında okullarda beden eğitimi derslerinde bir sanal spor türü olarak müfredata girmiştir.

Hado, E-Spor kavramının dünyadaki gerçek uygulamasıdır. 80 kuşağının çocukluğunda oynadığı “Yakan Top” oyununun günümüzdeki dijital halidir. Hado, uzak doğunun tüm dünyaya sunduğu bir oyun türüdür. Şuan altı ülkede Federasyonu olan, dört yıldır da dünya şampiyonaları düzenlenen bir spor dalıdır.

Hado oyununda VR teknolojisi ile oyun oynayarak hem eğleniyoruz hem de fiziksel bir aktivite gerçekleştirmiş oluyoruz. Sanal gerçeklik gözlüğü ile oyunun içerisine girip orada kendi fiziki hareketlerimiz ile elektronik/dijital bir ortamda spor faaliyeti yapmamız sağlanılıyor. Geleceğin sporu, Espor dediğimiz olay tam olarak budur. Dünyamız teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi sonucu bu alana doğru kaymaktadır. 
AZES MAĞAZA

Espor'u teorik olarak A'dan Z'ye öğrenmek istiyorsanız aşağıdan ulaşabileceğiniz, 6 farklı büyük platformda yer alan E-kitabımızı okumanızı ve Udemy Eğitimimizi dinlemenizi sizlere kesinlikle öneriyoruz değerli AZES takipçilerimiz.

Keyifli okumalar ve keyifli dinlemeler :)
https://www.adanzyeespor.com/p/azes-magaza.html

KAYNAK:

Google Play Store A'dan Z'ye Espor Ekitabımız:
https://play.google.com/store/books/details/Or%C3%A7un_Kamil_Kabaday%C4%B1_A_dan_Z_ye_Espor?id=74aRDwAAQBAJ&hl=tr

Google Play Store A'dan Z'ye Espor 2 Ekitabımız:
https://play.google.com/store/books/details?id=_uXmDwAAQBAJ

Google Play Store A'dan Z'ye Espor 3 (Özel Sayı) Ekitabımız:
https://play.google.com/store/books/details/Or%C3%A7un_Kamil_Kabaday%C4%B1_A_dan_Z_ye_Espor_3?id=rJ5cEAAAQBAJ

Udemy A'dan Z'ye Espor Eğitimimiz:
https://www.udemy.com/course/adanzyeespor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Röportajlar

Belediye Espor Projeleri

Nasıl İndirilir Ve Sistem Gereksinimleri

AZES Nedir?

Post Top Ad

Your Ad Spot