Türkiye'nin En Iyi Ve En Kapsamlı Tescilli Espor Blogu.
Esporcuların kalbi...

Son Dakika!

Post Top Ad

Your Ad Spot

11 Mayıs 2020 Pazartesi

Espor Hukuku: Takım Ve Oyuncu İlişkisi (Bölüm 3)

Espor Hukuku

(Bölüm 3)
Takım Ve Oyuncu İlişkisi

Espor Hukuku: Takım Ve Oyuncu İlişikisi (Bölüm 3)

Sevgili Oyunseverler ve Elektronik Spor takipçileri;
A’dan Z’ye Espor adlı Blogumuza hoşgeldiniz.

Espor Hukuku yazı köşemizde her hafta sizlerle buluşacağız demiştik. Bu haftaki konumuz; Takım Ve Oyuncu İlişkisi.

Bir önceki yazımız olan Sözleşmeler yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
https://www.adanzyeespor.com/2020/04/espor-hukuku-sozlesmeler.html

Sitemizin E-Spor Hukuku köşesinde; daha önceki yazılarımızda Elektronik Sporların doğuşundan, büyümesinden, büyük bir sektör haline gelmesinden ve kulüplerin sözleşmelerinden bahsetmiştik. Daha sonra da söz konusu bu sözleşmelerin nasıl olması gerektiği ve sözleşmeler hazırlanırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizlere aktarmıştık.

Bu haftaki yazımızda ise oyuncu ile takım arasında ki sözleşmeden doğan ilişkiler ve yükümlülüklerden kısaca bahsedeceğiz.

Oyuncu bir Elektronik Spor Kulübü ile sözleşme imzaladıktan sonra artık o sözleşmeye bağlı kalmakla yükümlü olacaktır. Sadece oyuncu değil takım için de bu yükümlülükler mevcuttur. Her iki taraf için de sözleşmede belirlenen yükümlülükler ne kadar dengeli olursa korunan hak da o kadar kuvvetli olacaktır.

Burada ilk dikkat edilmesi gereken husus oyuncunun takımın kendisine yönelttiği sözleşmenin içeriğini iyi ve dikkatli bir şekilde incelemek olacaktır. Öyle ki takım oyuncuya çok fazla yükümlülük yükleyip takım için büyük bir serbestlik bırakabilir. Burada menfaatler arasında büyük bir dengesizlik doğuracak ve hukukun temel ilkeleri ile de çelişecektir. Oyuncunun sözleşme içeriğini çok iyi bilmesi gerekmektedir. Çünkü takım düzenlediği sözleşmede oyuncuya birçok kısıtlama da getirebilir hatta bu getirdiği kısıtlamalara uyulmaması halinde cezai yaptırımlar dahi koyabilir. Burada karşılaşılacak en büyük problem sözleşmenin fesih şartlarında gerçekleşecektir. Elektronik Spor Kulüpleri, elinden geldiğince hızlı ve kolay oyuncu değişimi yapabilmek ve mevcut oyuncuları ellerinden istedikleri zaman çıkarabilmek adına sözleşmelerinde fesih şartlarına oldukça çok önem verecektir.

İşte oyuncu tam bu noktada sözleşmeyi ne kadar iyi bilir ve istediği gibi bir sözleşmeye imza atarsa ileride istemsiz şekilde doğacak olan problemlere de hazırlıklı olacaktır.

Bu haftaki yazımızda oyuncunun ve keza takımın yapılan sözleşmelerin içeriğini iyi anlamaları ve bilmeleri gerektiğini aksi halde ileride büyük sıkıntıların, hak kayıplarının yaşanabileceğinden bahsettik.

Bir sonraki yazılarımızda sözleşme maddeleri için ayrı ayrı parantez açacak ve detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

E-Spor Hukuku adlı köşemizin ikinci haftası takım ve oyuncu ilişkisinden bahsettik.
Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere takipte kalın.

YAZAR
İhsan Kaplan

AZES MAĞAZA
Espor'u teorik olarak A'dan Z'ye öğrenmek istiyorsanız aşağıdan ulaşabileceğiniz, 6 farklı büyük platformda yer alan E-kitabımızı okumanızı ve Udemy Eğitimimizi dinlemenizi sizlere kesinlikle öneriyoruz değerli AZES takipçilerimiz.

Keyifli okumalar ve keyifli dinlemeler :)
www.adanzyeespor.com/p/azesmagaza

Post Top Ad

Your Ad Spot