Türkiye'nin En Iyi Ve En Kapsamlı Tescilli Espor Blogu.
Esporcuların kalbi...

Son Dakika!

Post Top Ad

Your Ad Spot

11 Ocak 2023 Çarşamba

Espor'un Tarihi Ve Önemli Gelişmeleri

Espor'un Tarihi Ve Önemli Gelişmeleri

(Görsel kaynak: ESL)

Espor, elektronik sporların kısaltılmış hali olup, insanların bilgisayar oyunlarını rekabetçi bir şekilde oynadıkları turnuvalar veya yarışmalar anlamına gelir. Espor, genellikle çevrimiçi platformlar üzerinden yapılır ve bu platformlar sayesinde tüm dünyadan oyuncular bir araya gelerek yarışabilirler. Espor, son yılların popüler hobilerinden biri haline geldi ve profesyonel oyunculardan oluşan takımlar tarafından yapılır. Bu takımlar, büyük miktarlarda reklam ve sponsorluk gibi anlaşmalarla kendilerine finansman sağlar, profesyonel olarak turnuvalara katılır ve büyük ödüller kazanırlar. Espor, ayrıca birçok farklı oyun türünde yapılabilir. Bunlar:
https://www.adanzyeespor.com/2020/05/espor-oyun-turleri-branslari.html

Espor nasıl ortaya çıktı ve gelişim süreci?
19 Ekim 1972 yılında Stanford Üniversitesi'nde Spacewar isimli bir oyunun ödüllü yarışması espor tarihinin bilinen ilk örneği olarak kabul edilmektedir. 1972 tarihinden itibaren günümüze kadar olan zaman aralığında bir çok ödüllü turnuvalar gerçekleşmiştir ve giderek artış göstermektedir.

Oyun sektörünün devamlı büyümesi esporun da gelişmesinde çok büyük rol oynamıştır. Artık espor arenalarındaki profesyonel takımların karşılaşmalarını izleyen oyuncular, yıldız oyuncuları örnek alarak onlar gibi birer profesyonel oyuncu olma yolunda kendilerini geliştiriyorlar.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi esporun geçmişine baktığımızda, ilk olarak 1970'lerde ortaya çıktığını görürüz. Bu dönemde, bilgisayar oyunlarının yaygınlaşmaya başladığı bir zamandı. Ancak, esporun bugün bildiğimiz anlamda ortaya çıkışı, özellikle 1990'larda gerçekleşti. Bu dönemde, internetin yaygınlaşmasıyla birlikte, bilgisayar oyunları çevrimiçi oynanmaya başlandı ve bu sayede tüm dünyadan oyuncular bir araya gelerek yarışabildi.

Espor'un resmi olarak tanınması ve kabul görmesi ise, 2000'li yılların başında gerçekleşti. Bu dönemde, büyük ölçüde profesyonel oyunculardan oluşan takımlar ortaya çıktı ve bu takımlar büyük ödüller kazanmaya başladı. Ayrıca, espor turnuvaları da bu dönemde düzenlenmeye başlandı ve bu turnuvalar çok büyük izleyici kitlesine ulaştı. Espor, bugün büyük bir sanatçı ve oyunculardan oluşan bir endüstri haline geldi ve popülerliği her geçen gün artmaktadır.

Espor 2000’li yılların başından itibaren hem Dünya'nın hem de Türkiye’nin gündemindedir. Özellikle 2015 yılından itibaren büyük bir mesafe almıştır. Reklam verenlerin, iyi takımların kurulması, iyi oyuncuların yetiştirilmesi, oyuncu firmalarının da katılması Espor’un farkındalığını arttırmıştır. Türkiye’nin de sahip olduğu genç nüfusu oyun şirketleri tarafından önem arz etmektedir. Türkiye’deki en önemli gelişmelerden birisi de ülkemizin ve avrupanın en büyük, dünyada ise 5. en büyük espor oyun merkezinin açılışı olmuştur.

Dünya’daki Espor’un Tarihi
Tarihde espor 1970’li yıllara kadar ulaşabiliyor ve en büyük gelişimini 2000’li yıllardan sonra sürdürmüştür. 2008 yılında esporu gerçek bir spor olarak kabul ettirmek amacıyla 46 üye ülkesi bulunan Uluslararası Espor Federasyonu Güney Kore merkezli olarak kurulmuştur. 2013 yılında ise Güney Kore’de Spor, Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın onayıyla ülkede Kore Espor Birliği’nin (KeSPA) kurulması da öne çıkan diğer önemli gelişmelerdendir. Ülkemizdeki önemli gelişmelerden biri olan Türkiye Espor Federasyonu ise 2018 yılının Nisan ayında kurulmuştur.

Dünyada Espor ile ilgili önemli gelişmeler:
1- Espor, henüz Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından tanınmamaktadır.
2- 50 ülkede Espor Federasyonları bulunmaktadır.
3- Amerika Espor oyuncularını resmi atlet olarak görmektedir.
4- 2022 Asya oyunlarında espor müsabakaları olacaktır.

Türkiye’de ise; 2016 yılında gururumuz olan Türkiye Espor Milli Takımı CS:GO oyunu turnuvasında dünya şampiyonu olmuştur ve 50 bin dolarlık para ödülünün de sahibi olmuştur. Bu dünya şampiyonasındaki sıralama şu şekildedir;

1-Türkiye 2-Arjantin 3-Fransa 4-Danimarka 5-İsveç 6-Kanada 7-Singapur 8-Tunus

Günümüzde ise, yeni bir tarihi başarı olan Pubg Mobile'daki S2G Esports'un başarısıda bu listede yerini almıştır. Endonezya’nın başkenti Jakarta’da düzenlenen Dünyanın en iyi 16 takımının yarıştığı PUBG Mobile Global Championship 2022’de dünyanın en büyüğü temsilcimiz S2G Esports oluyor. Böylelikle Dünya Şampiyonu olmayı başaran S2G Esports, bugüne kadar Türkiye Espor tarihinin en büyük başarılarından birini elde etti. Aynı zamanda 510 milyon dolar olan ödülü de kazanmış oldu. Ve bu Türkiye Espor Tarihi’nde bir espor takımının aldığı en büyük turnuva ödülü de oluyor.

AZES MAĞAZA

Espor'u teorik olarak A'dan Z'ye öğrenmek istiyorsanız aşağıdan ulaşabileceğiniz, 6 farklı büyük platformda yer alan E-kitabımızı okumanızı ve Udemy Eğitimimizi dinlemenizi sizlere kesinlikle öneriyoruz değerli AZES takipçilerimiz.

Keyifli okumalar ve keyifli dinlemeler :)
https://www.adanzyeespor.com/p/azes-magaza.html

KAYNAK:

Google Play Store A'dan Z'ye Espor Ekitabımız:
https://play.google.com/store/books/details/Or%C3%A7un_Kamil_Kabaday%C4%B1_A_dan_Z_ye_Espor?id=74aRDwAAQBAJ&hl=tr

Google Play Store A'dan Z'ye Espor 2 Ekitabımız:
https://play.google.com/store/books/details?id=_uXmDwAAQBAJ

Google Play Store A'dan Z'ye Espor 3 (Özel Sayı) Ekitabımız:
https://play.google.com/store/books/details/Or%C3%A7un_Kamil_Kabaday%C4%B1_A_dan_Z_ye_Espor_3?id=rJ5cEAAAQBAJ

Udemy A'dan Z'ye Espor Eğitimimiz:
https://www.udemy.com/course/adanzyeespor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Röportajlar

Belediye Espor Projeleri

Nasıl İndirilir Ve Sistem Gereksinimleri

AZES Nedir?

Post Top Ad

Your Ad Spot