Türkiye'nin En Iyi Ve En Kapsamlı Tescilli Espor Blogu.
Esporcuların kalbi...

Son Dakika!

Post Top Ad

Your Ad Spot

30 Nisan 2020 Perşembe

Türkiye'deki Akademik Espor Eğitimleri: Üniversiteler

Türkiye'deki Akademik Espor Eğitimleri: Üniversiteler


Oyun ve Espor Dünyasına Akademik Bakış Açısı
Tüm dünyayı etkisi altına alan Espor, akademik alanda da ilerlemeye devam ediyor. Ülkemizde Espor'a akademik olarak ilk destek veren ve ilk akademik seviyede eğitimler veren Üniversite Bahçeşehir Üniversitesidiir. Bahçeşehir Üniversitesi’nin (BAU) lisans düzeyinde 2018-2019 Akademik Yılı’nda Espor derslerini vermiştir. Ve Yüksek Linsans ders programlarıda bulunmaktadır. BAU'nun hemen ardından da Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Espor ve Ekonomisi Uygulama ve Araştırma Merkezi akademik seviyede eğitimler vermeye başlamıştır.

Bahçeşehir Üniversitesi'nden Türkiye'de Bir İlk: ESPOR Bursu
Tüm dünyayı günden güne daha fazla etkisi altına alan espor rüzgârı, akademik yaşamda da karşılık buluyor. Geçtiğimiz yıl ABD, Norveç ve İsveç’te ilk örneklerini görmeye başladığımız “espor bursu” uygulaması, Türkiye’de ilk kez Bahçeşehir Üniversitesi tarafından hayata geçiriliyor. Riot Games Türkiye tarafından düzenlenen League of Legends Türkiye Şampiyonluk ve Yükselme liglerinde başarılı olan esporcular, Bahçeşehir Üniversitesi’nden yüzde 100’e varan oranlarda eğitim bursu kazanabilecekler. Espor alanında ilerlemek isteyen gençler, iki kurumun sağlayacağı ortak staj ve sertifika programlarıyla da akademik ve profesyonel anlamda destek alabilecek.

Bahçeşehir Üniversitesi, farklı bir kariyer yolu hayal eden üniversite öğrencilerine yeni fırsatlar sunuyor. Türkiye’nin ilk espor bursu uygulamasına imza atan Bahçeşehir Üniversitesi, Riot Games ile işbirliği çerçevesinde, bu kapsamda öne çıkan kariyer planlama modelleri ve sertifika programlarıyla, yakın gelecekte espora farklı bir bakış açısı kazandırmaya hazırlanıyor.

Nişantaşı Üniversitesi Neotech Kampüsünde yer alan LF Gamezone'da espor tutkunları Espor deneyimini doyasıya yakaladıkları bir alanda hem Espor eğitimi hem de Espor tecrübesi elde ediyorlar.

TÜRKİYE'NİN İLK AKADEMİK ESPOR BURSU BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ'NDEN
Bahçeşehir Üniversitesi Türkiye’nin ilk espor bursu kapsamında, Riot Games tarafından hayata geçirilen Şampiyonluk ve Yükselme Ligi’nde mücadele eden başarılı oyuncular, Bahçeşehir Üniversitesi’nden, maddi değeri 40 bin TL’yi bulan, yüzde 100’e varan oranlarda eğitim bursu kazanabilecekler. Ayrıca espor ekosisteminde yer alan Twitch yayıncıları, turnuva hakem ve organizatörleri, sosyal medya uzmanları ile içerik yöneticilerinden gelen başvuruların da “APPLY BAU” üzerinden hayata geçirilecek burslarla değerlendirilmesi planlanıyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel konuya ilişkin olarak; “Dünya artık dijital kuşak dediğimiz yeni neslin yarattığı işler ve ürünlere odaklanıyor. Espor sektörü de bu dijital kuşağın vazgeçilmezlerinden biri haline geldi. Biz de Bahçeşehir Üniversitesi olarak esporu, desteklediğimiz birçok spor dalından biri olarak görüyoruz. Bu doğrultuda, gençlerin yeni ilgi alanını profesyonel ve akademik mecralara çekmek amacıyla 2017-18 eğitim dönemi itibariyle yetenekli oyunculara sporcu bursu vereceğimizi açıklamaktan mutluluk duyuyorum. Yapacağımız faaliyetlerle dünyanın sayılı üniversitelerinden biri haline gelerek, Türkiye’nin bu alanda dünya arenasında söz sahibi olması için elimizden geleni yapacağız. BAU olarak espor özelinde başka kurumlarda olmayan eğitim, staj ve sertifika programlarını sektörün lideri Riot Games ile birlikte oluşturarak, espor alanında ilerlemek isteyen gençlere akademik ve profesyonel anlamda destek sağlamış olacağız. Yeni dünyanın ekosistemine yetenekli insan kaynağı yetiştirmek en büyük önceliğimiz” dedi.

Riot Games Gelişmekte Olan Pazarlardan Sorumlu Direktörü Hasan Çolakoğlu, yaptığı değerlendirmede “Riot Games olarak, en önemli odağımızı oyuncularımız. Tüm eko-sistemimizde spor etiği çerçevesinde davranan kitlelerin varlığına büyük özen gösteriyoruz ve akademik kurumların espor girişimlerine de bu vesileyle elimizden gelen tüm desteği içtenlikle sunuyoruz. Fenerbahçe ve Galatasaray gibi kulüplerin bulunduğu, League of Legends Türkiye Şampiyonluk Ligi olarak adlandırdığımız profesyonel ligimiz devam ediyor. Ancak üniversitelerin oyuncu ve mücadele potansiyelini de aynı düzeyde önemsiyoruz. Bahçeşehir Üniversitesi’nin sağlayacağı espor bursuyla, geleceğin esporcuları için, gerçek anlamda yüreklendirici bir bireysel yatırıma imza attığını düşünüyoruz. Bu, hem Türkiye’de bir ilk olması açısından hem de gelecekte uluslararası arenada başarı sağlayacak yeni esporcuların yetişmesi ve Türkiye’yi küresel etkinliklerde başarıyla temsil etmeleri açısından milat niteliğinde bir girişimdir.

Riot Games Türkiye Ülke Müdürü Bora Koçyiğit ise Türkiye’nin ilk espor bursunu değerlendirirken, “Ne kadar başarılı bir esporcu olursanız olun, bireysel imkânlarla yurtdışında kariyer yapmak hiç de kolay değil. Bunu sağlamak için bir takımın, bir akademinin parçası olmak önemli bir avantaj. Bu süreçte akademilerin de bu desteği profesyonel anlamda sağlaması çok değerli. Bahçeşehir Üniversitesi’nin espora hem akademik kulüp hem burs hem de kurumsal odaklı sahip çıkışı, Türkiye’nin espor geleceğini etkileyecek bir faktör. Dünyanın birçok yerinde kampüsü bulunan büyük bir akademik kurumun, espor dünyasına bu denli içten bir katkı sağlaması ve “işin içinde” olması, Riot Games olarak bizler için de hiç şüphesiz önemli bir gelişme” dedi.

STAJ VE SERTİFİKA PROGRAMLARI İLE DAHA GÜÇLÜ BİR ESPOR KARİYERİ
Riot Games ve Bahçeşehir Üniversitesi, yeni dönemde hayata geçirecekleri ortak staj ve sertifika programlarıyla da espor alanında ilerlemek isteyen gençlere akademik ve profesyonel anlamda destek sağlıyor. İki kurum tarafından ortaklaşa belirlenecek öğrenciler, en az bir eğitim dönemi boyunca, haftada 3 gün Riot Games ofisinde iş yaşamına adım atıyorlar. Öğrenciler bu deneyimle ayrıca, kendileri için iki ders ve bir yaz stajı değerinde akademik kazanım da sağlamış oluyorlar.

Sertifika programlarıyla öne çıkacak olan Bahçeşehir Üniversitesi espor ekosistemi; Shoutcaster ve spikerlik - diksiyon eğitimi, turnuva hakemliği ve yönetimi, espor iş yönetimi, koçluk - menajerlik eğitimleri ve sertifika programlarını da gelecek yıl hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bahçeşehir Üniversitesi sürekli eğitim merkezleri ve fakültelerinde gerçekleştirilecek eğitim programlarının içeriği ve işleyişleri de iki kurumun ortak çalışmasıyla belirlenecek. Bunun yanı sıra, online sertifikasyon programları da yeni eğitim döneminde planlanan yenilikler arasında.

BAU'da verilen örnek bir eğitim görseli


Bir diğer Üniversitemiz: Bandırma 17 Eylül Üniversitesi
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Espor ve Ekonomisi Uygulama ve Araştırma Merkezi

E-Spor ve Ekonomisi Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğrenciler İle Buluştu
Üniversitemiz E-Spor ve Ekonomisi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından öğrencilere yönelik 2 günlük program dahilinde, E-Sporcular için konforlu ve uygun koşulların oluşturulduğu E-Spor ve Ekonomisi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde üç farklı rekabetçi oyunun çevrimdışı E-Spor karşılaşmaları düzenlendi.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi öğrenciler arası ödüllü E-Spor karşılaşmalarında, 5 Mart Perşembe günü Counter Strike: Global Offensive'in ikiye karşı iki oyun modu olan "Yoldaş" oyun modunda, 16 takım çeyrek finallere erişmek için kıyasıya mücadele etti.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi öğrenciler arası ödüllü E-Spor karşılaşmalarında, 6 Mart Cuma günü ise Counter Strike: Global Offensive karşılaşmalarının finalleri ve daha öncesinden çevrimiçi elemeleri düzenlenen League of Legends ve Team Fight Tactics oyunlarının final maçları oynandı.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) izni ile Ülkemiz Üniversitelerinde Espor'u akademik olarak ele alıp, multidisipliner yaklaşım esaslı tek akademşj birim olan merkez lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim ve araştırmaları esas alıp ekosisteme Espor okuryazarlığını kazandırmayı amaçlamaktadır.

AZES MAĞAZA

Espor'u teorik olarak A'dan Z'ye öğrenmek istiyorsanız aşağıdan ulaşabileceğiniz, 6 farklı büyük platformda yer alan E-kitabımızı okumanızı ve Udemy Eğitimimizi dinlemenizi sizlere kesinlikle öneriyoruz değerli AZES takipçilerimiz.

Keyifli okumalar ve keyifli dinlemeler :)
https://www.adanzyeespor.com/p/azes-magaza.html

KAYNAK:

https://bau.edu.tr
https://www.bandirma.edu.tr/tr

Google Play Store A'dan Z'ye Espor Ekitabımız:
https://play.google.com/store/books/details/Or%C3%A7un_Kamil_Kabaday%C4%B1_A_dan_Z_ye_Espor?id=74aRDwAAQBAJ&hl=tr

Google Play Store A'dan Z'ye Espor 2 Ekitabımız:
https://play.google.com/store/books/details?id=_uXmDwAAQBAJ

Google Play Store A'dan Z'ye Espor 3 (Özel Sayı) Ekitabımız:
https://play.google.com/store/books/details/Or%C3%A7un_Kamil_Kabaday%C4%B1_A_dan_Z_ye_Espor_3?id=rJ5cEAAAQBAJ

Udemy A'dan Z'ye Espor Eğitimimiz:
https://www.udemy.com/course/adanzyeespor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Röportajlar

Belediye Espor Projeleri

Nasıl İndirilir Ve Sistem Gereksinimleri

AZES Nedir?

Post Top Ad

Your Ad Spot