Türkiye'nin En Iyi Ve En Kapsamlı Tescilli Espor Blogu.
Esporcuların kalbi...

Son Dakika!

Post Top Ad

Your Ad Spot

23 Eylül 2019 Pazartesi

Espor Takımı veya Kulübü Nasıl Kurulur

Espor Takımı veya Kulübü Nasıl Kurulur?

Espor Takımı veya Kulübü Nasıl Kurulur

E-Spor takımı, kulübü veya şirketi kurmak istiyorsanız öncelikle Oyun dünyası ve Espor dünyası hakkında bilgi birikimine sahip olmanız gerekmektir. Yeterli oranda bilgi ve girişimcilik ruhuna sahip iseniz ikinci olarak güvendiğiniz ve profesyonel ekip arkadaşlarınıza ihtiyacınız vardır. Üçüncü ve dünyamızda olmazsa olmaz olan belirli bir miktar bütçeye sahip olmanız gerekmektedir.

Bunların hepsine sahip iseniz artık kurmak istediğiniz Espor takımınıza veya kulubünüze bir isim bulmak olacaktır. Her Espor takımlarının kendilerine özgü isimleri bulunmaktadır. İsim koyma konusu çok önemlidir çünkü her zaman bu isim ile turnuvalarda mücadele edeceksiniz. Bu isim profesyonelliğe ilk adım olmakla beraber ilerleyen süreçlerde markanız haline gelecektir.

Takımınızın ya da kulübünüzün ismini belirledikten sonra sıra ekip arkadaşlarınızı bulmanız gerekmektedir. Oyunculardan tutun, menajerlere ve yöneticilere kadar profesyonel insanlarla çalışmanız gerekiyor. Her şey tamamlandıktan sonra yapmanız gereken takımınıza uygun turnuvalar bulup bu turnuvalara katılmaktır. Takım kurmaya belirli bir bütçeniz var ise hazır slotları yani hazır takımların haklarını satın alıp da başlayabilirsiniz. Eğer ki belirli bir bütçeniz yok ise markanızın resmi websitesinden (www.sakaryaespor.com vb. gibi) veya sosyal medya platformlarınızdan oyuncu seçmeleri yaparak şehrinizde bulunan yetenekli genç oyunculara ulaşabilirsiniz. Bu şekil de turnuvalara katılarak yarı profesyonel Espor hayatınıza başlayabilirsiniz. Sizlere tavsiye verecek olursam takım olarak kötü sonuçlar alabilirsiniz ama bu yanlış bir yolda olduğunuzu göstermez. Bu kötü yenilgilerin her birinden ders çıkarmanız sizin yararınıza olacaktır. Girişimcilikte alınan her bir kötü sonuç aslında sizin doğru yoldaki başarı basamaklarınızdır. Takımınızın oturması, oyuncuların birbiri ile anlaşmaları en az 6 ay-12 ay arası bir zaman aralığında değişecektir. Oyuncularınız ile oyun merkezinizde bulunan gaming house’unuzda veya kiraladığınız bir yerde takımınızın koçu tarafından haftanın belirli saatleri belirlenmiş antrenmanlar yapmanız gerekiyor.

İleriki zamanlarda takımınız ile ufak ufak başarılar elde ettikçe sponsorlarda gelmeye başlayacaktır. Sponsor ilk zamanlarda şart değil ama profesyonel bir şekilde bu işi yürütmek istiyorsanız oyuncularınıza sunacağınız bir hizmet olmak zorundadır.

En önemli hususlardan bir tanesi de her oyuncunuzun lisansı olması ileriye dönük olarak sizin için çok önem arz etmektedir. İleriye dönük olarak profesyonelliğe yani kurumsallaşmaya gitmeniz sizin açınızdan daha faydalı olacaktır. Çünkü ileri de tüm ligler aynı futbol veya diğer sporlarda olduğu gibi Federasyona bağlı olacağı öngörülmektedir. Federasyona bağlı olmanında şartları bir spor kulübü olmaktır. Her zaman kurumsallaşmaya önem verilmelidir. Spor Kulübü nasıl kurulur ve neler gereklidir sorularının cevabını kitabımızdaki diğer başlıklar altında bulabilirsiniz.

E-Spor Kulübü veya Takımı Giderleri:
Oyun Merkezinde olması gerekenler:

1- Gaming house

2- Yayın odası

3- Antreman+Kurs+Eğitim alanı

4- Mini ofis

5- Dinlenme alanı

6- Daha kapsamlı bilgiler Espor oyun merkezi hakkında bilgiler kısmındadır.

Maaşlar:

1- Yönetim kurulu başkanı

2- Başkan vekili veya Üst düzey yönetici

3- Genel Koordinatör

4- Yönetici asistanları

E-spor takımı için maaşlar:

1- Oyuncular

2- Koç

3- Analist

4- Psikolojik danışman

5- Ek Hizmetler (Diyentisyen+Fizyoterapist ve diğer hizmet+görevler)

E-Spor Kulübü Kurmak:

Türkiye’de Espor Federasyonu kurulması ile Espor takımlarının Spor Kulübü olması gerekmektedir. Spor Kulübü kurmak için ise bir Spor Kulübü Derneği kurmak gerekmektedir.

Spor Kulübü Derneği için en az 7 gerçek veya tüzel kişinin bir araya gelmesi şart olarak koşulmuştur.

Dernek kurmak için gerekli belgeler;

1- En az kurucu tarafından doldurulmuş ve imzalanmış kuruluş bildirimi formu,

2- Dernek kurucuları tarafından her sayfası herkes tarafından imzalanmış 2 adet dernek tüzüğü,

3- Kurucuların 2 adet nüfus cüzdan fotokopisi,

4- Yazışma ve tebligatı almaya yetkili kişilerin adı-soyadı ve bilgileri,

Diğer adım ise; dernek tüzüğü hazırlamaktır ve bu dernek tüzüğünde olması gerekenler aşağıda belirtilmiştir: (https://www.dernekler.gov.tr)

1- Derneğin adı ve merkezi,

2- Derneğin amacı,

3- Derneğe üye olma ve üyelikten çıkma şartları,

4- Genel kurulun toplanma şekil ve zamanları,

5- Genel kurulun görevleri,

6- Yönetim ve denetim kurullarının görevleri,

7- Derneğin şubesinin bulunup bulunmayacağı,

8- Üyelerin ödeyecekleri aidat miktarları,

9- Derneğin gelir kaynakları,

10- Derneğin iç denetim şekilleri,

11- Tüzüğün ne şekilde değiştirilebileceği,

12- Derneğin feshi haline mal varlığının tasfiye şekli,

13- Dernek geçici yönetim kurulu,

Başvurunuz onaylandıktan sonra, 6 ay içerisinde genel kurul toplantısı yapılıp yönetim kurulunu kendi aranızda belirliyorsunuz. Spor Kulübünüzü kurduktan sonra artık bir Espor Kulübü sahibisiniz. Bu aşamalardan sonra ilinizde bulunan Spor İl Müdürlüğüne gidip Türkiye Espor Federasyonuna kayıt olmak istediğinizi söylüyorsunuz ve federasyonda sizi diğer kulüplerin de bulunduğu kendi bünyesine alıyor.

AZES MAĞAZA
Espor'u teorik olarak A'dan Z'ye öğrenmek istiyorsanız aşağıdan ulaşabileceğiniz, 6 farklı büyük platformda yer alan E-kitabımızı okumanızı ve Udemy Eğitimimizi dinlemenizi sizlere kesinlikle öneriyoruz değerli AZES takipçilerimiz.

Keyifli okumalar ve keyifli dinlemeler :)
www.adanzyeespor.com/p/azesmagaza

Post Top Ad

Your Ad Spot